In Memoriam Szabados György
- 2011. október 9. –
- Café Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál –
- Hozzászólás
A Café Budapest kortárs művészeti fesztivál keretében október 13-án Szabados György emlékére tartanak szimfonikus zenekari estet.
A közvetlenül halála előtt, 2011-ben Kossuth-díjjal is kitüntetett Szabados György az improvizatív kortárs zene, a free jazz Európa-szerte elismert képviselője volt. Írt balettet, táncoperát, kantátát, szóló- és kamarakompozíciókat. Legújabb szólólemeze, a Boldogasszony földje (Harangok) 2008-ban jelent meg. MAKUZ (Magyar Királyi Udvari Zenekar) a hetvenes években alapított kortárs zenei műhely utódja, egy improvizatív társulás, Szabados zenei elképzeléseinek egyes számú megvalósítója, amelynek tagjai voltak Dresch Mihály, Benkő Róbert, Baló István, Grencsó István, Márkos Albert és mások a mai magyar kortárs zene kiválóságai.
„A jazz a mai napig bennem van, és bennem is marad. Mint egyfajta gesztikuláció, jellegzetes attitűd: viszonyulás, válasz. Beleivódott az életérzéseimbe, hiszen a huszadik században élek, éltem, s mert ez a század leginkább ható, legjellegzetesebb zenéje. Mert mi van a jazz mélyén? Lélek és szellem. Olyan szellem, ami képes az embert megváltani, ahogy ez a történet is jelzi. A magas szintű jazz a szellemet képviseli. Bármilyen meglepően is hangzik, bizonyos szempontból az autentikus népzene nagyon is hasonlít a jazzhez és fordítva. A népdalokban ugyanúgy kitüntetett kódrendszer működik, ami a jazznek is meghatározó alapja.” – a Szabados Györggyel készített számos interjúban pontosan kitapintható a muzsikus viszonya általában a zenéhez, ezen belül is a jazzhez és a népzenéhez.
Október 13. 19:30 Olasz Kultúrintézet
In Memoriam Szabados György
Szabados György: Három ének
Szabados György: IDŐ-zene
Bartók: Concerto
Vezényel: Hollerung Gábor
Közreműködik: Budafoki Dohnányi Zenekar, Nemzeti Énekkar (karigazgató: Antal Mátyás)